Primář Stodůlka převzal cenu profesora Emilia Campose za inovaci v oftalmologii

21.11.2022

O víkendu převzal prim. Stodůlka cenu profesora Emilia Campose za inovaci v oftalmologii. Cenu mu předal v Římě prezident Italské oftalmologické společnosti Matteo Piovella.

Ve svém děkovném projevu řekl oceňovaný oční chirurg: "Ocenění má pro mě zvláštní význam a ukazuje, jak životní události probíhají často v kruzích. Poprvé jsem se seznámil s oftalmologií na měsíční studentské stáži v italské Bologni na oční klinice v nemocnici Santa Orsola Malpighi, která je součástí Boloňské univerzity, nejstarší univerzity v západním světě. Tehdy tam byl přednostou oční kliniky prof. Emilio Campos. Po 30 letech jsem nyní obdržel cenu za inovace v oftalmologii, která nosí jeho jméno, a kruh se uzavírá."

Přednášku u příležitosti této ceny měl na téma centrace kapsulotomie a kapsulorhexe dle tmavě modrého terčíku vytvořeného trypanovou modří na předním pouzdře čočky. "Tento terčík jsme objevili při práci s Capsulaserem, který jsme pomáhali vyvíjet a provedli jsme s ním i první operace. Capsulaser má dnes CE známku a je používán od Evropy až do Austrálie. Centrace kapsulotomie dle tohoto terčíku je přesnější než dle zornice," popsal oční chirurg Stodůlka.